Şuanda istek bulunmamaktadır..
Anasayfa Bilim & Teknoloji Özel DNS Kullanarak Reklamları Nasıl Engellersiniz?

Özel DNS Kullanarak Reklamları Nasıl Engellersiniz?

0 Yorum

Özel DNS Kullanarak Reklamları Nasıl Engellersiniz?

Kabul edelim, reklamlar hepimizin nefret ettiği bir şeydir. Reklamlar sadece bizi rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda video izleme veya web’de gezinme deneyimimizi de mahveder. Ayrıca, telefonunuzda reklam yazılımı varsa, pil ömrünü ve performansı etkileyebilir.

Sistem genelinde reklamları engelleme söz konusu olduğunda, köklendirme bir seçenek gibi görünüyor, ancak kullanıcılar bu günlerde nadiren cihazlarını köklendiriyor. Ayrıca root işlemi, telefon tuğlası, güvenlik sorunları vb. gibi riskleri de beraberinde getirir.

Ya size root erişimi elde etmeden reklamları Android’inizden kaldırabileceğinizi söylersem? Bu, Android’in Özel DNS seçeneğiyle mümkündür. Google, Android Pie’de ‘Özel DNS’ veya TLS üzerinden DNS olarak bilinen yeni bir özelliği zaten tanıttı.

Bilmeyenler için, kullanıcıların Android’de kolayca farklı DNS değiştirmelerine veya farklı DNS’lere bağlanmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Android Pie’nin Özel DNS seçeneği, kullanıcıların WiFi ve Mobil ağlar için belirli bir DNS sunucusunu tek tek değiştirmek yerine tek bir yerde ayarlamasına olanak tanır. Bu nedenle, Android’de reklamları engellemek için Adguard DNS’ye geçmeniz gerekir.

NOT: Baştan söyleyeyim, eğer Türkiye’de yaşıyorsanız ve mobil operatörünüz Vodafone ise, bu yöntem maalesef işe yaramayacaktır. Diğer operatörlerde ve Wi-Fi ile düzgün çalışır.

Adguard DNS nedir?

Resmi siteye göre, AdGuard DNS, uygulama yüklemeyi gerektirmeyen internet reklamlarını engellemenin kusursuz bir yoludur. Ücretsizdir ve her cihazla uyumludur. AdGuard DNS ile ilgili en önemli şey, Android cihazlarda köksüz sistem genelinde reklam engellemeye sahip olmanızdır.

Bu, Android’de reklamları devre dışı bırakmak için artık cihazınızı köklendirmenize veya Chrome bayraklarıyla oynamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bu yazıda Android’de Gizli DNS kullanarak reklamları engellemenize yardımcı olacak bir çalışma yöntemini paylaşacağız .

Özel DNS Kullanarak Android’de Reklamları Engelleme Adımları

Lütfen telefonunuzun Android 9 Pie veya üzeri sürümlerde çalıştığından emin olun. Pie üzerinde çalışıyorsa, aşağıda verilen bazı basit adımları izleyin.

1. Önce Android uygulama çekmecenizi açın ve Ayarlar’a dokunun .

2. Ayarlar sekmesi altında, Ağ ve İnternet  veya Kablosuz ve Ağlar’ı seçmelisiniz. Cihazınıza bağlı olarak bu ayarın ismi değişebilir. Örneğimizde “Bağlantılar” olarak geçiyor.

3. Ayarın altında, Özel DNS öğesini seçin .

5. Ana bilgisayar adının altına şunu yazın:  dns.adguard.com

 

4. Şimdi, Özel DNS’yi Yapılandırdık ve sonra Kaydet seçeneğini seçmeniz gerekiyor .

Bu kadar! Bitirdiniz! Şimdi değişiklikleri uygulamak için Chrome (veya hangisini kullanıyorsanız) tarayıcınızı yeniden başlatın. Tavsiyemiz telefonu yeniden başlatmanızdır.

Adguard DNS tüm reklamları engellemez, ancak en sinir bozucu olanları engeller. Yukarıda paylaşılan yöntem, reklamları her web sayfasından kaldırır. Umarım bu makale size yardımcı olmuştur! Lütfen arkadaşlarınızla da paylaşın. Bununla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna bize bildirin.

 

Konuya henüz yorum yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

00:00